Топ 15 борецот го прозва Волкановски: Ако ти треба загревање пред Перт, подготвен сум за предизвик

Александар „Велики“ Волкановски е принуден да бара нов пат по поразите од Илија „Ел Матадор“ Топурија (15-0) и Ислам Махачев (25-1). Шпанецот со брутален нокаут му ја одзеде титулата во перо категорија (-66 кг) на Австралиецот со македонско потекло во февруари оваа година, а поразениот шампион веднаш изјави дека е подготвен да ја добие својата шанса за реванш и на домашен терен на новиот шампион – Шпанија.

УФЦ неодамна објави дека претстојниот УФЦ 305 ППГ настан ќе се одржи во Перт, Австралија. Сосема е реално да се очекува дека „Големиот“ ќе добие шанса да се бори во својата татковина.

По тој повод Ден Иге (18-7) на својот Х профил испрати порака дека е подготвен да му обезбеди „загревање“ на Волкановски пред настанот кој треба да се одржи на 17 август годинава. Американецот моментално е рангиран како 12-ти борец во перо категорија, додека Волкановски и покрај поразот се уште е на првото место.

https://twitter.com/Dynamitedan808/status/1774919323012026667?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1774919323012026667%7Ctwgr%5Ef28bfb9b6335ebd3574b4894ec890da58a48d8be%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffightsite.hr%2Ffightsite%2Fufc%2Ftop-15-borac-prozvao-je-volkanovskog-ako-ti-treba-zagrijavanje-prije-pertha-spreman-sam-za-izazov-15445846

И претходно, кога Волкановски суверено владееше со споменатата категорија, Иге бараше шанса против него, но со три последователни порази од Чан Сунг Јунг, Џош Емет и Мовсар Евлоев беше на „милји“ од таа можност. Работите во моментов се поинакви, особено ако се земе предвид неговата последна победа кога во февруари годинава го нокаутира Андре Фили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО