Тајсон Фјури му понуди на Џошуа да се бори против него за шампионскиот појас (ВИДЕО)

Британскиот боксер Тајсон Фјури му предложи на својот сонародник Ентони Џошуа двајцата да се борат за титулата во тешка категорија на Светскиот боксерски совет.

Фјури објави видео објавено на социјалните мрежи кое веќе привлекува големо внимание.

– Ентони Џошуа, знам дека загуби од Александр Усик и моментално си без шампионски појас, па сакам да ти дадам можност – да се бориш против мене за шампионскиот појас на Светскиот боксерски совет во тешка категорија. Доколку си заинтересиран ќе се бориме во „Битката за Британија“. Доколку не си, ќе изберам друг противник – вели Фјури.

Џошуа загуби од Усик на 20 август во борба одржана во Саудиска Арабија. Тој меч беше за три шампионски појаси, кои Џошуа ги држеше до септември минатата година кога загуби од Усик во Лондон.

Победата на Украинецот отвори дискусија дека треба да се бори со Фјури за апсолутната светска титула. Сепак, се чини дека во оваа фаза Фјури не е заинтересиран за ваков настан и претпочита да се бори со Џошуа.

https://twitter.com/Tyson_Fury/status/1566779738512842755?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1566779738512842755%7Ctwgr%5Ec4fc55227b137952e891caf8be2e31d7ac97fca4%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fvideo-tajson-fjuri-javno-mu-ponudi-na-dzhoshua-da-se-bori-protiv-nego-za-titulata%2F

На почетокот на 2021 година во медиумскиот простор упорно се зборуваше за борба меѓу Фјури и Џошуа, но потоа борбата пропадна, бидејќи Американецот Дионтеј Вајлдер победи на арбитража и го задолжи Фјури да се бори со него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО