Стошиќ поразен од Нцечекува, поради казнени поени (ВИДЕО)

103

Дарко Стошиќ (13-3, 1-2 УФЦ) го забележа вториот пораз во својата третата борба во УФЦ.

27-годишниот полутешкаш на настанот УФЦ на ЕСПН 5 во Њујорк во Њуџерси загуби со едногласна одлука (29:26, 28:27, 28:27) од Кенеди Нцечекува (7-1, 1-1 УФЦ).

Откако беше подобар во првата рунда, на Србинот му беше одземено бод во втората рунда за низок удар. Имаше проблеми со носот поради директите со кои 13-сантиметри повисокиот нигериско-американски борец го погаѓаше. Иако противник кој се бореше од контрагард имаше предност во стоење во овој дел од борбата, Стошиќ успеа да постигне два пати со многу добар мидл кик.

Истиот удар успешно го користеше и во почетокот на последната рунда, но потоа му беше одземен уште еден поен пордаи низок удар. Во средината на рундата одеше на рушење, но не успеа да го заврши. Потоа се бори до жицата, го урива противникот, но Нцечуку се враќа на нозе.

Стошиќ за време на борбата зададе значително поголем број на удари, но двата одземени поени го чинеа победа.

Ова му беше втор последователен пораз. На почетокот на јуни загуби со едногласна одлука на Девин Кларк.

https://www.youtube.com/watch?v=Cr8GYMXBHFo