Спонг тешко го победи Перо (ВИДЕО)

Тајрон Спонг (13-0, 12 КО) за прв пат боксираше во родниот Суринам.

33-годишниот „Крал на рингот“ во Парамарибо по 10 рунди го порази Јтала Перо (11-4-2, 7 КО) со 97-93, 96-94, 94-96 и ги одбрани титулите на ВБЦ и ВБО Латино во тешка категорија.

Спонг изјави дека ја скршил раката во првата рунда.

„Ова не е резултат што го посакував, но Јтало беше мојот најдобар противник досега. Беше достоен противник, но јас бев агресор“.

Откако Суринамецот беше прогласен за победник, Перо веднаш незадоволен го напушти рингот.

https://www.youtube.com/watch?v=DpnpQNvfV3E

https://www.youtube.com/watch?v=MQwkRg__RCQ

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО