Шакур Стивенсон ќе го победи Рајан Гарсија: Има само едно лево кроше

Шакур Стивенсон поминува голем дел од слободноto време во областа Хјустон. Од тренинг до поминување време со семејството, Х-Таун е неговиот дом далеку од дома.

Во последно време немаше многу борби но Рајан Гарсија отпатува до градот за да се соочи со Оскар Дуарте. 26-годишниот Стивенсон немаше предвидено многу работи и реши да излезе таму и да ужива во добри борби. Тоа беше прв настап на Гарсија по поразот во седмата рунда од Џервонта Дејвис.

Дуарте од самиот старт притискаше, се движеше напред, држеше висок гард и се обидуваше да му ја скине главата. Сепак, Гарсија ја задржа ладнокрвноста и покажа неколку нови пресврти во борбата. Боксираше, се движеше и користеше свој стил.

Откако во најголем дел го контролираше противникот, Гарсија (24-1, 20 КО) конечно го удри ударот што го бараше, што резултираше со победа во осмата рунда. Стивенсон беше донекаде импресиониран од Гарсија. Сепак, поранешниот освојувач на сребрен олимписки медал забележа дека огромната популарна ѕвезда има тенденција постојано да го користи истото оружје.

„Тој има само лево кроше“, рече Стивенсон за време на интервјуто за 210.

Во текот на изминатите неколку недели и Стивенсон и Гарсија го користеа секој навредлив збор што можете да го замислите за да се опишат еден со друг. Иако Гарсија се соочи со Дуарте и Стивенсон (21-0, 10 КО) се натпреварува во лесна категорија, тој предложи Гарсија да нафрли некој килограм и да се сретне во рингот во 2024 година.

Стивенсон добро знае дека Гарсија е талентиран борец. Но, кога го споредува со себе, не верува дека споредбите се блиски.

„Јас сум подобар борец од него“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО