Гига Чикадѕе се повреди, Џош Емет без противник на УФЦ 296

Еден од борците има потреба од нов противник за UFC 296 откако неговиот планиран противник се повреди на тренинг.

Претендентите во перо категорија Џош Емет и Гига Чикадѕе требаше да се сретнат во една од главните борби за УФЦ 296 во Лас Вегас, што ќе биде последниот настан на промоцијата во 2023 година.

Емет ја започна годината со соочување со Јаир Родригез за привремениот појас во перо категорија на УФЦ 284, но беше завршен во втората рунда од тоа излегување.

Емет (38) го претрпе првиот пораз во кариерата кога исто така во јуни падна од Илија Топурија, а во понеделникот откри дека се надева дека ќе најде нов противник на помалку од две недели до УФЦ 296.

Во објавата на Емет не беше дадено објаснување за повлекувањето на Чикадѕе, но Нинџа сподели видео на Инстаграм на кое се гледа како тој кине тетива во препоните додека плаисра удар за време на тренинг.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GIGA CHIKADZE (@knockoutcancer)

Повредата на Чикадзе е значаен удар за УФЦ 296, но исто така е разочарувачка вест за Грузиецот, бидејќи штотуку се врати на теренот со победата со одлука над Алекс Касерес на почетокот од оваа година по речиси една година надвор.

УФЦ можеби е тешко притиснат да најде замена за Емет на толку краток рок, но УФЦ 296 сè уште има наредена карта што ја вклучува многу очекуваната борба за титулата во полусредна категорија меѓу Леон Едвардс и Колби Ковингтон, како и Александар Пантоја, кој го брани појасот во мува против Брендон Ројвал на главниот настан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО