И покрај повредата, Чимаев сака да се врати на УФЦ 300

Хамзат Чимаев вели дека му претстои операција, но исто така дава предупредување до секој борец кој би можел да влезе во октагонот.

Непоразениот УФЦ борец во живо на Инстаграм одговори на прашањата на навивачите и да информира за неговата повреда на десна рака по победата над Камару Усман во октомври на УФЦ 294.

„Ќе се оперирам за една- две недели, па ќе оздравам, ќе се вратам, ќе здробам некого“, рече Чимаев.

Откако сериозно попушти на тежината пред УФЦ 279 за неговата планирана борба во полусредна категорија во септември 2022 година со Нејт Дијаз, Чимаев се соочи со Кевин Холанд на настанот и победи со завршница во првата рунда. Борз потоа се искачи во средна категорија и требаше да се соочи со Пауло Коста, но непријатна инфекција го принуди Коста да се повлече од борбата, што резултираше со тоа што Усман влезе на краток рок.

Чимаев ја повреди десната рака на почетокот на мечот со поранешниот шампион во полусредна категорија, а по доминантната прва рунда Усман успеа да го сврти текот на борбата и да ги направи работите многу спорни, оставајќи ги навивачите со повеќе прашања отколку одговори по настанот.

Што се однесува до тоа кога ѕвездата во подем на промотерот би сакала да се врати, а кога го прашаа за УФЦ 300, Чимаев изгледаше прилично возбуден поради идејата.

„Кажете му на Дана Вајт дека тоа мора да се случи“, одговори Чимаев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО