Дионтеј Вајлдер даде прогноза за мечот меѓу Усик и Фјури и откри кога има намера да се пензионира

Поранешниот шампион на ВБЦ во тешка категорија, 38-годишниот Дионтеј Вајлдер еднаш ремизираше против Фјури, а потоа загуби две борби во една од најдобрите трилогии во боксот.

Непоразениот Фјури ја продолжи победничката серија, а на крајот на октомври боксираше против поранешниот шампион на УФЦ Френсис Нгану.

Неколку недели пред тој меч, во кој Кралот на Ромите го победи Нгану со поделена одлука, беше објавено дека Фјури и Усик договориле борба за обединување на шампионските појаси.

Нивната борба треба да се одржи на 23 декември во Ријад, но шампионот на ВБЦ побара одложување, па нивната борба беше закажана за 17 февруари следната година.

Настанот што ќе се одржи овој месец во Саудиска Арабија доби нова програма во која свое место најде Филип Хрговиќ.

Најдобриот хрватски боксер ќе се бори против Австралиецот Марко де Мори, додека главниот настан ќе биде мечот меѓу Ентони Џошуа и Ото Валин.

На настанот ќе настапи и Дионтеј Вајлдер против Џозеф Паркер. Доколку Вајлдер и Џошуа ги добијат тие мечеви, тогаш нивната борба би требало да се договори некаде во март во елиминаторски меч за шампион на ВБЦ.

Во последното интервју Бронзениот бомбардер се осврна на мечот меѓу Александар Усик и Тајсон Фјури и даде своја прогноза.

„Борбата е 50-50, се може да се случи. Луѓето гледаат на големината на Фјури како огромна предност, но тоа не мора да значи ништо. Усик може да остане ниско, а Фјури тешко може да го стигне“, – рече Дионтеј Вајлдер и додаде:

„Ако Усик може брзо да влезе и излезе од нивната размена, Фјури ќе има проблеми. Чувствувам дека брзината може да биде одлучувачки фактор на тој меч. За мене е 50-50 и мило ми е што конечно се случи тоа да ги имаме сите појаси со еден боксер“.

Бронзениот бомбардер се враќа во рингот по пауза од повеќе од една година. Последниот меч го имаше минатата година во октомври кога со нокаут во првата рунда го совлада Роберто Хелениус.

„Ова ќе ми олесни да се борам за обединување на појасите, па нема да морам да се борам против различни шампиони. Многумина бегаат од мене поради тоа што го видоа дека му го направив на последниот противник“, изјави Дионтеј Вајлдер и подвлече:

„Ми беше тешко. Се нудеа прилики, но не добивав на мечеви. Неколку пати можев да ги обединам појасите, но противниците не сакаа да ги заложат нивните титули. Дефинитивно сакам да ги обединам титулите во тешка категорија и колку побрзо тоа се случи, толку побрзо ќе одговорам на прашањето за пензионирање. Но, во моментов сум одлично расположен и се радувам на иднината. Прво сакам да ја постигнам целта, а потоа ќе си заминам“…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО