Сестрите Шевченко впечатливи во октагонот (ВИДЕО)

39

Антонина и Валентина Шевченко остварија атрактивни победи на УФЦ 255.

Постарата Киргистанка заработи 50.000 долари бонус за „Изведба на вечерта“, а другата ја заработи титулата во мува категорија.

„Пантерата“ ја направи најдобрата борба во УФЦ досега и ја заврши Аријана Липски со технички нокаут во втората рунда. Антонина целосно доминираше во битката, освен неколку примени удари во воведните пет минути.

Најстарата од сестрите импресионираше на партер. Таа обично има проблеми на партер, но сега покажа дека работела напорно на партер. Таа имаше супериорна позиција и ја заврши противничката со удари.

Валентина го одбрани појасот во подглавниот меч на вечерта.

Таа се соочи со Џенифер Маја со почетен коефициент од 1 спрема 16. Победата беше потешка од очекуваната, па дури и Бразилката успеа да направи рунда.

Двете разменија контрола на партер за 1-1 по десет минути борба. Следуваа три силни делови за Шевченко. Со секоја измината минута, шампионката добиваше поголем интензитет и разликата во вештините за држење на телото се покажаа како одлучувачки. Тројцата судии го видоа мечот 49-46.