Сензационален пораз на Ломаченко, Лопез е апсолутен светски првак (ВИДЕО)

77

Украинскиот професионален боксер Васили Ломаченко сензационално загуби од Американецот Теофимо Лопез во мечот за апсолутна титула во лесна категорија, што се одржа во Лас Вегас.

Така, неговите појаси во верзиите на ВБЦ, ВБА Супер и ВБО поминаа во рацете на Лопез, кој го држеше само појасот на ИБФ.

Ломаченко се појави во рингот како фаворит, но на крајот се повлече во спорната битка, откако судиите едногласно му ја дадоа победата на неговиот противник.

Така, Лопез стана првиот апсолутен светски шампион во којабило од категориите во професионалниот бокс по јули 2018 година, кога Александар Усик го направи тоа во тешка категорија по победата над Мурат Гасиев.

Првите две рунди беа воведни. Лопез упати повеќе удари, додека одговорот на Ломаченко беше успешна одбрана и активно движење во рингот.

Во третата рунда, Украинецот се движеше похрабро напред, успевајќи да зададе неколку прецизни удари и го принуди противникот да се брани. Сепак, на средината на мечот Лопез беше боксерот кој погоди повеќе пати.

На крајот од мечот, Ломаченко ризикуваше повеќе и напаѓаше додека Лопез се обидуваше да го удри со силната левица.

На крајот, сепак, по 12 рунди во рингот, судиите едногласно досудија победа за Американецот – 116-112, 119-109 и 117-111, и така тој стана апсолутен шампион во лесна категорија.