Саид Нурмагомедов за 51 секунда го нокаутира Стригл (ВИДЕО)

44

Саид Нурмагомедов се сретна со Марк Стригл во првата борба на УФЦ Фајт најт 180, што се одржа во Абу Даби. 28-годишниот борец од Дагестан кој не е во роднинска врска со непоразениот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов, славеше за 51 секунда, затоа што толку му требаше да го нокаутира противникот.

Стригл се обиде да ја одонесе борбата на партер, но Саид со удари го испрати на партер, каде што продолжи да задава силни удари и судијата ја прекина борбата. Со оваа победа, Саид се врати на победите и славеше во 3 од неговите 4 борби во УФЦ. За Стригл ова е крај на серијата од 4 последователни победи и неуспешно деби во УФЦ.

УФЦ Фајт ајленд 180 – Резултати
Брајан Ортега – Чан Сунг Јунг – едногласна одлука
Џесика Андраде – Катлин Чокагијан – ТКО (Р1 4:57)
Џими Крут – Модестас Букаускас – КО (Р1 2:01)
Џејмс Краузе – Клаудио Силва – едногласна одлука
Џонатан Мартинез – Томас Алмеида – едногласна одлука

Гурам Кутателадѕе – Матеуш Гамрот – поделена одлука на судиите
Illилијан Робертсон деф. Полиана Ботеhoо – едногласна одлука на судиите
Џун Јонг Парк- Џон Филипс – едногласна одлука на судиите
Фарес Зиам – Џејми Муларки – едногласна одлука на судиите
Максим Гришин – Гаџимурад Антигулов – ТКО (Р2 4:58)
Саид Нурмагомедов – Марк Стригл – КО (Р1 0:51)