Се договара меч меѓу Енди Руиз и Чарлс Мартин

Енди Руиз Јуниор и Чарлс Мартин се пред договор за борба, јавува Ворлд боксинг њуз. Двајцата се меѓу основните кандидати за Светската титула на ИБФ. Кубрат Пулев во моментов е рангиран на првото место на ранг листата на организацијата и по мечот со Ентони Џошуа ќе биде ослободено.

Следен на ранг-листата е Мартин, по што следува Александар Усик, кој ќе се пресметува со Британцот за појасот на ВБО. Мајкл Хантер е на четвртото место, но според медиумот, неговите шанси за ваков елиминаторен меч се занемарливи.

Петти е Руиз, со кого Мартин има заеднички промотор.

Последната битка на Руиз беше против Џошуа во Саудиска Арабија. Мексиканецот ги промаши подготовките и имаше вишок на тежина, што беше една од причините за поразот. Мартин исто така загуби од победи Џошуа. Американецот беше нокаутиран во втората рунда во април 2016 година.

Многумина веќе се запрашаа кој е најпогодниот ривал за Руиз во овој момент. Буцкастиот боксер го шокираше целиот свет минатото лето, но владеењето во тешка категорија не траеше долго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО