Саудиска Арабија планира голема боксерска лига вредна милијарди

Се чини дека Саудиска Арабија и Турки Алалших се подготвени да го свртат боксерскиот свет наопаку.

Ако навивачите не забележаа, Саудиска Арабија стана голем играч во светот на боречките спортови. Во последните неколку години земјата направи голем притисок во боречките спортови. Под водство на Турки Алалших, главен советник на Мохамед бин Салман, тие привлекоа бројни големи боксерски натпревари во земјата нудејќи огромни суми на пари.

Само во 2024 година се случија таквите како Тајсон Фјури против Александар Усик, Ентони Џошуа – Френсис Нгану и Дионтеј Вајлдер – Жилеј Жанг. Дополнително, Саудиска Арабија исто така почна да се вклучува во светот на ММА. Минатата година инвестицискиот фонд инвестираше 100 милиони долари во ПФЛ. Тие се под договор и со УФЦ, кој ќе одржи настан на Блискиот Исток подоцна овој месец.

Па, се чини дека налетот на земјата во боречките спортови штотуку започнува. Инвестицискиот фонд на Саудиска Арабија наводно работи на договор што ќе го трансформира светот на боксот. Веста првпат ја објави Ројтерс. Според повеќе извори, ПИФ (Фонд за јавни инвестиции) сака да создаде лига во која ќе бидат вклучени некои од најголемите промотори во спортот.

Според информациите, најголемите промотори во овој спорт веќе работат на негова имплементација. Меѓу овие промотори се „Мечрум бокс“ на Еди Херн како и „Голден бој промоција“ на Оскар де ла Хоја. Ако договорот се реализира според планираното, ќе резултира со договор со кој новата боксерска лига ќе се вреднува на 4-5 милијарди долари.

Извештаите, исто така, потврдуваат дека Турки Алалших е силно вклучен во остварувањето на договорот и дека работи на тоа во изминатиот месец. Сепак, се уште не е познато како ќе функционира и како ќе биде структурирана боксерската лига. Сепак, ПИФ на Саудиска Арабија се чини дека работи со полна сила на затворање на договорот.

Алалшик постојано ја истакнува својата намера да го исчисти боксот. Тоа е една од главните причини зошто тој помогна да се случи борбата Тајсон Фјури-Александар Усик. Оваа борба резултираше со појавата на првиот неприкосновен шампион во тешка категорија по Ленокс Луис, кој го постигна ова пред 25 години. Тој постигна победа со поделена одлука над британскиот боксер минатиот месец за да испише историја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО