Џон Џонс со напад на Доминик Рејес

Џон Џонс и Доминик Рејес се сретнаа на УФЦ 247 во февруари 2020 година и оваа борба покрена многу прашања.

Последната борба на Џонс во полутешка категорија беше веројатно неговата најконтроверзна. Тој се бореше со Рејес во Хјустон, Тексас, победувајќи со едногласна одлука за која многумина сметаа дека требаше да оди на друг начин.

„Каква претензија за слава, за малку ќе го победев Џон Џонс“, напиша Џонс на Твитер.

https://twitter.com/JonnyBones/status/1800612416058777603

„Доминик, кога ќе погледнеш назад на нашата борба, не сакам никогаш да се сомневаш во мене или во овие судии“, додаде тој. „Погледнете го сопственото срце, сопствената издржливост, не сте направиле доволно. Колку побрзо го прифатиш тоа, толку подобар спортист ќе станеш“.

Џонс се бореше само еднаш откако се искачи во тешка категорија кога ја освои сободната титула против Сирил Гане на УФЦ 285 во март 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО