Сандра Санчез е првиот карате шампион-ка на Олмписките игри

316

Шпанија го освои првиот златен медал на Олимписките игри за карате, а Сандра Санчез стана првата шампионка на олимпиското карате натпреварување откако ја победи Кијо Шимизу во финалето во кати (жени) (со резулттаи од 28,06 до 27,88).

„Каков емотивен момент! Честитки за Санчез и Шимизу за историско и спектакуларно финале !!! Испратете им ги вашите најдобри желби овде!“, истакна ВКФ.

Во борбата за бронзените медали во мечевите Сакура Кукумаи (САД)-Вивијана Ботаро (Италија) и Дилара Бозан (Турција) –  Мо Шеунг Грејс Лау (Хонгконг), како победнички излгоа Ботаро и Лау.