Претседателот на УФЦ: Секој бега и се крие, а јас барам решенија

Додека сите во боксот ги откажаа планираните настани за март и април, а некои дури и ги затворија деловните активности до мај, претседателот на УФЦ Дана Вајт прави се од себе за да го организира настанот на 18 април, во кој спаѓа и големата борба меѓу Хабиб Нурмагомедов и Тони Фергусон.

Поради глобалната пандемија на коронавирусот, шансите на Вајт се мали, но тој тврди дека има четири или пет локации веќе на располагање како опција.

Идејата на Вајт не ја исклучува можноста настанот да излезе надвор од границите на САД.

Вајт во подкастот на Мајк Тајсон изјави дека сака да ги израдува љубителите на боречките вештини.

Во исто време, тој доби многу критики за ризикот од зарази на учесниците со Ковид-19.

Но, Вајт, во негов типичен стил, се сврте кон своите критичари, објаснувајќи дека на неговите борци им се потребни пари и дека тие самите вршат притисок врз него да ја организира битката.

„Лудо е, но ќе го одведам Тони против Хабиб на 18 април и ќе се вратам во нормала“.

Мајк Тајсон се согласи.

„Човеку, на светот ова му треба толку очајно“, одговори Тајсон. „Ако можете да го организирате – ни треба. Во моментов ни треба забава“.

Вајт продолжи.

„Се согласувам со вас. Јас работам за тоа секој ден. Секој ден има нови пречки. Значи, постојано планираме ако нешто тргне наопаку – мора да имаме нова варијанта и нова варијанта. Имаме четири или пет локации во моментов и ќе видиме каде ќе бидеме. Дури тогаш ќе прецениме со кого можеме да го повикаме а кого не.

Лудо е. Секој бега и се крие. Јас сум еден од оние што излегуваат и бараат решенија. Како да го направите тоа? Како да се надмине оваа ситуација?

Погледнете – ако некој е под голем ризик, подобро е да останете и да бидете во карантин некое време. Но, што се случува кога сезоната на грип повторно ќе дојде следната година? Што ќе се случува тогаш? За една или две година, можеме да го сопреме целиот свет да се врти заради таа работа.

Аз гледам от положителната страна – прекарвам повече време със семейството, повече време у дома и правя неща, за които обикновено не ми остава време. Тренирам като луд. Ще бъда по-добър, когато това свърши. Добро момче съм. Правя каквото ми е казано и спазвам карантината.”

Гледам од позитивната страна – поминувам повеќе време со семејството, повеќе време дома и правам работи за кои обично немам време. Тренирам како луд. Ќе бидам подобар кога ќе заврши ова. Добро момче момче сум. Правам како што ми е кажано и го почитувам карантинот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО