Претседателот на ИБА: Навредливо е мажите да боксираат со жени

Претседателот на Меѓународната боксерска асоцијација (ИБА) Умар Кремлев повика трансродовите боксери да не се пуштаат на женски турнири.

Пред неколку дена заврши Светското првенство во бокс за жени кое се одржа во индискиот град Њу Делхи.

Имаше неколку спортисти на кои им беше извршена операција за промена на полот. Предметните боксерки сакале да се борат со жени иако се родени како машки. Кремлев рече дека тоа не треба да се дозволи бидејќи е навредливо.

„Погрешно е трансродовите мажи да се борат со жените. Ова е директна навреда. Во спортот тоа воопшто не треба да се случува. Има женски дисциплини, има и машки, а трета да нема.

Секоја земја има своја култура, свои вредности. Не треба да им наметнуваме на земјите како треба да живеат.

Мора да ги почитуваме вредностите на секоја земја и да ги обединиме со заедничките вредности – правилата на боксот.

Толку едноставни зборови, но поради некоја причина малку луѓе ги разбираат.

Боксот нема да ги менува своите позиции и секогаш ќе ги следи историските вредности. Боксот не треба да ги храни сегашните идеали“, рече Кремлев на својот канал на Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО