Познати противниците на каратистите на Европското првенство, утре почнуваат борбите

Македонските карате репрезентативци ги добија противниците за утрешниот почеток на Европското првенство за сениори во Гвадалахара, Шпанија.

Боите на Македонија ќе ги бранат вкупно 15 натпреварувачи, 10 во борби и пет во кати. И во двете конкуренции Македонија ќе има и екипен настап.

Целта е да се продолжи континуитетот на освојување медали на европските првенства.

Да потсетиме дека освојувач на медал од последното ЕП во Турција е Петар Спасеновски кој освои бронза.

Емил Павлов е најуспешен и најдобар македонски каратист, носител на четири медали од ЕП, по два златни (2014 и 2018 г.) и бронзени (2016 и 2019).

На ЕП се пријавени 548 каратисти од 47 држави.

Европско првенство:

Ката
Мартина Арсовска – 4.група со 7 натпреварувачки
Кристијан Бајовски – 1.група со 8 натпреварувачи

Ката тим мажи (Андриќ Христијан, Спасовски Александар, Спасовски Давид) – 2.група со 5 репрезентации (Првата е со 6 репрезентации)

Жени
-50
Теодора Цветкоска – Ања Јовиќ (Црна Гора)

-55 кг
Јована Георгиева – Алесандра Хасани (Хрватска)

-61 кг
Вероника Костовска – Карлота Осарио Фернандез (Шпанија)

-68 кг
Ангела Мојсовска – Избаел Марија Нието (Шпанија)

+68 кг
Бојана Манева – Тита Кеинанен (Финска)

Мажи
-60 кг
Фахик Весели – Шон Етан Деј (Англија)

-67 кг
Емил Павлов – Денис Копитко (Украина)

-75 кг
Петар Заборски – Рагнар Аудсе (Естонија)

-84 кг
Петар Спасеновски Микел Мец (Естонија)

+84 кг
Стефан Стојановиќ – Мехди Филали (Франција)

Кумите тим жени
Македонија – Словенија

Кумите тим мажи
Македонија – Италија/ Полска

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО