Поранешен светски шампион во бокс почина на 37 години

Поранешниот светски шампион Мојсес Фуентес (37) почина во четвртокот наутро, повеќе од една година откако беше хоспитализиран поради повреда на мозокот, според информациите објавени од претседателот на Светскиот боксерски совет Маурицио Сулејман.

Во октомври 2021 година Фуентес се врати во рингот по отсуство од повеќе од 3 години. Тој се сретна со непоразениот нокаут уметник Дејвид Куелар во Канкун. Фуентес претрпе брутален пораз со нокаут во шестата рунда. Фуентес веќе имаше порази со нокаут од Даиго Хига и Роман Гонзалес.

Во последниот пораз Фуентес беше изнесен на носилки и итно пренесен во болница во Квинтана Ру. Во неговиот мозок бил пронајден тромб и итно бил опериран.

Операцијата му го спасила животот, но Фуентес никогаш не бил ист и морал да се справи со бројни здравствени компликации кои влијаеле на квалитетот на неговиот живот.

Фуентес има осум борби за светска титула. Во 2011 година ја освои светската титула на ВБО во бантам категорија победувајќи го Раул Гарсија.

Во 2013 година Фуентес ја освои привремената титула на ВБО за јуниори во мува категорија. Во неговите 33 професионални мечеви Фуентес победи на 25, од кои 14 со нокаут. Имаше 1 реми и 7 порази.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Xavier Orozco (@xaviorozco74)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО