Плазибат му порача на Рико: Ќе те пратам да спиење! Шампионот веднаш му одговори

Антонио Плазибат со одличен настап и уште една убедлива победа го потврди првото место на рангирањето на предизвикувачите на Глори во тешка категорија.

Најдобриот хрватски кикбоксер во првата рунда со нокаут го победи Романецот Раул Катинас на настанот Глори 82 во Бон.

По триумфот повторно го повика шампионот Рик Верховен.

„Навистина уживав во мојот настап. Само уште еден чекор и можам да кажам дека сето тоа вредеше“, изјави Антонио Плазибат по мечот и истакна дека не чувствувал притисок пред борбата во која бил фаворит:

„Морав да докажам дека можам да се носам со тоа и дека тоа не може да ме скрши. Веројатно тоа би влијаело на мојот настап, а потоа нема да можам да го победам Рико, едноставно. Ако не можете да се справите со притисокот, тогаш не можете да стигнете до врвот и сега го доби најдоброто од мене“.

Плазибат откри и какви совети добил од тренерот Мајк пред борбата.

„Не брзај, чекај го вистинскиот момент. На мечот против Тарик ме понесоа емоции“, откри Антонио Плазибат и додаде дека дури сега може целосно да се опушти:

„Сега сум многу среќен човек и конечно можам да се опуштам. Бев загрижен за многу работи, но сега чувствувам огромно олеснување“.

Тој им се заблагодари на навивачите за големата поддршка, а на шампионот Рико Верховен му порача:

„Ќе те пратам на спиење“!

И по новата убедлива победа на Плазибат и прозивањето, Рико се огласи на социјалните мрежи.

„Јас сум тука, Глори направи нешто“, напиша Рико Верховен во објавата со видео каде што го повикува на Плазибат да дојде кај него.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rico Verhoeven (@ricoverhoeven)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО