Нгану: Камару Усман беше повреден и не тренираше за борбата со Леон

Поранешниот шампион во тешка категорија на УФЦ, Френсис Нгану, откри дека повеќекратните повреди здобиени пред борбата на УФЦ 286 минатиот викенд го спречиле поранешниот шампион во полусредна категорија Камару Усман да тренира „правилно“ за неговата трилогија со Леон Едвардс.

Во насловната борба на УФЦ 286 минатиот викенд во О2 арената Усман претрпе втор последователен пораз од Едвардс од Бирмингем, со судика одлука.

Минатиот август во Солт Лејк Сити, Јута – Усман ја загуби титулата откако доживеа нокаут во петтата рунда од Едвардс.

Што се однесува до Френсис Нгану, на поранешниот неприкосновен носител на титулата во тешка категорија му беше одземен статусот на шампион на дивизијата во јануари оваа година, откако неговите договорни обврски со УФЦ истекоа минатиот декември.

Како близок пријател на неговиот поранешен колега, Усман, Нгану се појави на својот официјален Јутјуб канал за да го каже размислувањето за поразот против Едвардс – тврдејќи дека првиот не тренирал доволно за трилогијата, бидејќи страдал од повреди.

„Обично, кога луѓето ќе бидат нокаутирани, не се враќаат веднаш во борбата“, рече Френсис Нгану по УФЦ 286. „Тие се прилично колебливи. Знам дека Усман не тренираше за борбата – не можеше да тренира правилно поради многу повреди, но сепак излезе да се бори“.

Поздравувајќи ја можноста да се бори со Едвардс по четврти пат во иднина, на Усман му беше понудено враќање во борбата за титулата во полусредна категорија со соочување со поранешниот двократен предизвикувач за титулата во дивизијата Стивен Томпсон – кој призна дека би размислил за борба со Нигериецот. Можеби во јули .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО