Нејт Дијаз: Му удрив шлаканица на Хабиб, а тоа е послатко отколку да го победиш Мек Грегор

Настанот УФЦ 279 ќе се одржи ноќта меѓу 10 и 11 септември во Лас Вегас, Невада, САД. Во главната борба на вечерта Хамзат Чимаев ќе се сретне со Нејт Дијаз. Чеченската ѕвезда е топ 3 рангирана во полусредна категорија и се подготвува да го прегази медиумскиот гангстер од Стоктон.

Но, Дијаз не е толку лесен како што изгледа за „Борз“. Нејт водел вистински војни во и надвор од кафезот. Пред неколку години имаше улична пресметка со Хабиб Нурмагомедов и некои негови соборци.

Најмладиот од браќата Дијаз се сретна со Хабиб Нурмагомедов двапати, но тоа не се борби во кафез. Борците се судрија надвор од кафезот и секој пат нивната ММА борба беше многу блиску, но никогаш не ја видовме. Дана Вајт и ден-денес тврди дека Дијаз во неколку наврати одбил да се бори со Хабиб.

Првата средба на двајцата борци на УФЦ во тоа време се одржа на турнирот на ММА лигата ВСОФ, која подоцна беше преформатирана во ПФЛ. Нејт и Хабиб дојдоа на настанот за да ги поддржат своите пријатели. Дијаз му помагаше на Џејк Шилдс, а Хабиб беше во аголот на Абубакар Нурмагомедов и Ислам Мамедов.

Нурмагомедов и Дијаз редовно разменуваа остри зборови на социјалните мрежи – едвај имаше шанси личната средба да помине без проблеми. До денес, двете страни имаат две сосема различни верзии за тоа што се случило потоа.

Хабиб тврди дека Дијаз и неговите пријатели биле претепани од него и неговите луѓе, но Нејт има друга верзија и тврди дека му удрил шлаканица на Хабиб.

„Ислам Мамедов го бркаше Нејт Дијаз и го клоцна по задникот. Гледајќи го ова ме направи среќен. Барем еден од нас го фати тој ѓавол. Еседула фрли стол по бегањето на нечесниот Дијаз.

Во тој момент во фоајето се појавија момци од обезбедувањето кои беа повикани од организаторите на турнирот.

Епизодата со столчето се случи пред нивни очи и тие го легнаа Едула на подот, му ги скршија рацете и му ја притискаа главата на подот. Беше спектакл!“, пишува Хабиб во книгата.

Дијаз има многу поинаква верзија. Гангстерот од Стоктон тврди дека само ја гледал борбата на Шилдс кога се соочил со тимот на Хабиб. Нејт рече дека Хабиб и неговите пријатели направиле групна фотографија со него во позадина само за така да се пошегуваат со Американецот.

Како што се сеќава Дијаз, Хабиб му рекол: „Ајде, пријателе“, а целата толпа почна да му се смее.

„Отидов до него и му удрив шлаканица. Го удрив затоа што ми се смее. Ништо не се случи и си помислив: „Што, тој нема да направи ништо како одговор? Бев покрај себе со бес и го чекав на излезот, но побегна!“, изјави Нејт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО