Навистина е „Ѕвер“: Спаховиќ се пофали со импресивната физичка форма!

tomislav_spahovic

Нешто повеќе од една недела не дели од ФФЦ во Сараево, која со нетрпение ја очекуваат љубителите на слободните борби во Босна и Херцеговина, околу две години. Освен настапот на Џевад „БХ машина“ Потурак, публиката во Скендерија најмногу ќе се радува на главната борба во ММА, во кој настапува уште дене сараевчанец – Томислав „Ѕверот“ Спаховиќ.

 Иако првично требаше да се соочи со Николај Салчов, пред десетина дена доби нов противник – одличниот Србин со австриски пасош, Александар Ракиќ. И двајцата се непоразени во рингот на ФФЦ, а котираат како големи регионален ММА надежи. „Ѕверот“ засега има 2-0, се прослави против Голчиќ и Окрос, додека Ракиќ во Виена (ФФЦ 16) го победи фаворизираниот  Марчин Прачни.

 Спаховиќ на службениот ФБ профил се пофали со моменталната физичка форма, која, навистина, е импресивна, а на сметка на неговиот противник испрати многу пофалби.

 „… Ова беше убав потег на ФФЦ. Александар е голем борец и голем спортист. Тој е одлична замена за Салчов. Верувам дека овој меч е уште поинтересен за љубителите на боречките спортови од оригиналната верзија“, рече Спаховиќ и додаде:

„Ќе им пружиме добра борба и затоа на 13.3. не го пропуштајте ФФЦ во Скендерија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО