На Џервонта Дејвис му прочитаа 14 точки од обвинението, му се закануваат пет години затвор

Глобалната боксерска суперѕвезда е во сериозни правни проблеми.

Денес во Балтимор започнаа судењето на Џервонта Дејвис, професионален боксер и шампион на ВБА во лесна и супер лесна категорија. Дејвис (26) ќе одговара за постапката за време на сообраќајната несреќа што ја предизвика во ноември минатата година, а денес му беа прочитани 14 точки од обвинението против него. Од нив лесно е да се заклучи што направил „Тенкот“ на овој начин, но ајде да одиме по ред.

Според извештаите на медиумите, Дејвис учествувал во несреќата додека возел „ламборџини урис“ од 2020 година, додека другиот автомобил бил „тојота солара“ од 2004 година. Камерата покажа дека Ламборџини минува на црвено светло и удира десно во вратата на возачот на тојотата. Ламборџинито потоа се одбива во оградата на блиската продавница. Сведоците го идентификуваа Џервонта Дејвис како возач на споменатиот автомобил.

Денес му беа прочитани 14 точки од обвинението, по ред:

– Четири случаи на пропусти на моменталното враќање на местото на несреќата во која има повредени

– Пропуст на возачот вклучен во несреќата да му пружи помош на повреденото лице

– Пропуст на возачот кој учествувал во несреќата да ја покаже возачката дозвола

– Непокаување на возачката дозвола на полицијата од возачот кој учествувал во несреќата

– Непријавување на возачот кој учествувал во несреќата во најблиската полициска станица

– Пропуст на возачот кој учествувал во несреќата да го лоцира и информира сопственикот на уништениот имот за штетата

– Неисправно на возачот кој учествувал во несреќата да ги достави своите податоци во писмена форма

– Возач кој вози возило на патот и покрај забраната и суспендираната дозвола

– Возач кој управува возило на патот и покрај тоа што му е одземена лиценцата

– Возачот го вози возилото на пат без потребна дозвола и овластување

– Возачот не успеа да запре на црвено светло на семафорот

На Дејвис ќе му се суди за секоја точка одделно и му се заканува максимална казна затвор од седум години и 55 дена, доколку биде осуден по сите точки.

Ова не се првите проблеми со зкаонот на овој млад боксер и штитеник на Флојд Мејведер. Во 2017 година заврши на суд за физички напад врз пријател, кој на крајот го повлече обвинението, а една година подоцна беше уапсен за улична тепачка. На првиот ден од февруари минатата година, физички нападна девојка за време на НБА меч, а се снимија камерите. Но, на крајот, случајот не заврши на суд, ниту беше покренато обвинение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО