Максим Митровски дебитираше во ВАКО-ПРО со победа

Оваа година за прв пат Максим Митровски во јуниорска конкуренција настапи на професионален кикбокс меч ВАКО ПРО АФН 9 во дисциплината К1 -75 кг. 

Максим е натпреварувач од Кикбокс клубот Шампион од Скопје под водство на неговиот татко и тренер Дејан Митровски – Урко. Тој извојува апсолутна победа над својот противник Алекса Павловиќ од Србија со победа во сите рунди (3:0). “Мечот на Максим беше исклучително  интересен и атрактивен за публика со комплетна доминација над противникот со примена на многу реализирани различни комбинации на врвно технички кикбокс удари. Тој е енергичен, силен и технички добро подготвен натпреварувач.” – изјави организаторот и претседател на КМФМ Дејан Митровски Урко.

“Настапот на ваков гала настан со врвна организација, пред своја публика во преполната сала од една страна е дополнително оптоварување и стрес за мене како борец, но истовремено е и предизвик и мотив да се фокусирам и да дадам се од себе за да ја оправдам најпрво довербата на мојот тренер што ми овозможил учество и настап на ваков настан, но секако и поддршката од мојата фамилија, другарите, пријателите, клубски другари и сите поддржувачи и љубители на кикбоксот. Пресреќен сум што бев дел од еден прекрасен кикбокс настан и секако што победив. Продолжувам и понатаму напорно да тренирам и ветувам уште идни успеси и медали, аматерски, но и професионални” – изјави Максим Митровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО