Фјури, Усик или Вајлдер? Ова е планот на Џошуа

Британскиот промотер Еди Херн зборува за следната борба на главната ѕвезда на неговата компанија, поранешниот светски шампион во тешка категорија Ентони Џошуа (28-3, 25 КО).

Службеникот јасно стави до знаење дека ништо нема да биде решено пред двете големи гала вечери во Ријад планирани за следниот месец. Но, нагласи дека е многу веројатно враќањето на Џошуа да се случи во септември во Лондон.

„Искрено, се може да се случи, сè уште ништо не е решено, но ако се случи ова шоу (во Лондон), сигурен сум дека има добри шанси Џошуа да се бори таму. Против кого? Не знам. Прво ќе видиме што ќе се случи на 18 мај, тоа е голем настан и сите сакаат да видат кој ќе излезе победник во битката меѓу Усик и Фјури. Има и борба Вајлдер-Жан, како и Херговиќ-Дубоа. Ќе видиме што ќе се случи со титулата во ИБФ, но како што реков, може да се очекува каков било исход“.

„Би се фокусирал на две работи: титулата на ИБФ што е потенцијално ослободена и привлечноста на борбата со Вајлдер. Ако Вајлдер го победи Жан, што верувам дека ќе го направи, сите повторно ќе почнат да зборуваат за борбата Џошуа-Вајлдер. И дефинитивно е борба која му се допаѓа на Неговата Екселенција. Еј Џеј е подготвен за оваа борба, тој секако би сакал повторно да стане светски шампион и да се бори со победникот на Фјури-Усик, но ништо не е решено во моментов поради сите претстојни борби. Да видиме што ќе се случи на 18 мај и 1 јуни“.

Извор: Бокс-сошал

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО