Мухамед: Го победувам Чимаев и излегувам на меч со Камару Усман

Белал Мухамед не се плаши од Хамзат Чимаев. 33-годишниот борец со палестинско потекло минатиот викенд во Вегас го победи Стивен Томпсон и влезе во топ 5 во полусредна категорија. Мухамед влезе во серија од 6 последователни победи и верува дека е подготвен за титулата во категоријата.

„Запомни го името“ има скор од 20-3-1 во ММА и загуби само една од последните 12 ММА борби. Заврши 5 свои средби и само еднаш падна пред крајот.

Чимаев во последните неколку дена не престанува да разговара со Мухамед. Хамзат дури и се закани дека ќе му земе главата за една минута. Во интервју за американските медиуми Мухамед рече:

„Има смисла сите во нашата категорија да се борат со Хамзат Чимаев. Во моментов околу него се крева најголемата врева во категоријата. Чимаев го има овој X фактор, што го прави ѕвезда исто како Конор Мек Грегор. Навивачите мислат дека е недопирлив. Шефот мисли дека е недопирлив.

Сите мислат дека е само прашање на време кога ќе стане шампион. Да се ​​победи тој, веројатно вреди повеќе отколку да се победи Колби Ковингтон само поради сите превирања околу Чимаев во моментов. Тој е најжежок во моментов. Така, со тоа што ќе го победам, ќе му го украдам целиот сјај.

Мислам дека добро се вклопувам со него во однос на стиловите. Чимаев има сличен стил како Камару Усман и победа над него ќе покаже дека припаѓам во кафезот со Усман. Го победувам Чимаев и јас сум следен за титулата.

Хамзат е добар и не е како да имаш среќа во секоја битка. Тој има навистина добар граплинг, навистина добра се бори на партер, а граплингот е крал во овој спорт. Борењето е крал во овој спорт и момчињата стануваат шампиони. Момци од борење“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО