Морено и Пантоја направија вистински спектакл, но мува категорија има нов шампион

Александар Пантоја е новиот шампион во мува категорија! Бразилецот победи со поделена одлука, навистина во многу оспоруван меч.

Пантоја (25-6 ММА, 10-3 УФЦ) ја задржа серијата без пораз против Морено (21-7-2 ММА, 9-3-2 УФЦ) во Т-Мобиле арената во Лас Вегас.

Двајцата борци успеаја да ја кренат публиката на нозе по нивната пресметка. Во текот на целата борба постојано си разменуваа страшни удари.

Морено изгради импресивно резиме, вклучително и епска серија во четири насоки со Дејвисон Фигуеиредо, но Пантоја сепак беше алка која недостасуваше. И сè уште недостасува по уште 25 минути во кафезот заедно, при што Пантоја го напаѓа Морено брзо и често, користејќи удари и одличен БЏЏ за да ја одземе титулата од неговиот противник.

Тоа беше неверојатна борба и сигурно сите ММА обожаватели би сакале да ја видат повторно!

Резултати на УФЦ 290:
Главна карта
Александар Волкановски – Јаир Родригез

Александар Пантоја- Брендон Морено со поделена одлука
Дрикус Ду Плесис – Роберт Витакер со ТКО Р2, 2:23
Ден Хукер – Џалин Тарнер со одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Бо Никал – Вал Вудбурн со ТКО Р1, 0:38

Прелиминарни
Роби Лоулер – Нико Прајс со КО Р1, 0:38
Тацуро Таира – Едгар Чаирез (29–27, 29–27, 29–27)
Денисе Гомез – Јазмин Јауреги со ТКО Р1, 0:20
Алонзо Менифилд – Џими Крут со завршница Р2, 1:55
Витор Петрино – Марцин Прачнио со завршница Р3, 3:42
Камерон Саиман – Теренс Мичел со ТКО Р1, 3:10
Хезуз Агилар – Шенон Рос од КО Р1, 0:17
Естебан Рибовиц – Камуела Кирк (29–28, 29–28, 29–28)

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО