Мераб Двалишвили е вистинска машина! Петaр Јан не можеше да се справи со неверојатното темпо на сјајниот Грузиец

Петар Јан и Мераб Двалишвили се пресметаа на главниот настан на УФЦ Фајт најт 221 во Лас Вегас.

Неодамнешните борби на Јан не беа импресивни. Во својата последна средба пред оваа борба, Јан загуби контроверзно од Шон О’Мели, кој тогаш беше 11-то рангиран. Двалишвили изгледаше најнезгодниот противник за Петар поради неговото величествено борење.

Генерално, се очекуваше интригата да биде многу висока во битката, но за жал ја немаше. Борците не ги допреа ракавиците пред борбата, бидејќи меѓу нив нема почит. Двалишвили го однесе Јан на партер уште од самиот почеток на борбата, но Петар стана на нозе.

Јан не брзаше да застане. Мераб почна да притиска за соборување, но Јан добро се бранеше. Петар исто така се обиде да го собори, но не успеа. Сепак, Двалишвили постигна уште едно соборување во негова корист.

Првата рунда веројатно беше за Двалишвили, а Јан не можеше да го засили темпото. Иницијативата сè повеќе беше во сопственост на Мераб, а Русинот зазеде позиција на чекање и дури му дозволи на Мераб да доминира со него во позиција. Се чинеше дека Петар е доста загрижен.

Сепак, Петар ја дочека грешката на противникот и го собори на партер пресигурниот Двалишвили. Јан немаше голем успех, но малку ја разниша самодовербата на противникот, кој ги имаше и подобрите моменти во оваа рунда.

Во третатао рунда Мераб повторно беше добар. Не му отстапи место на Русинот во стоечка позиција. Двалишвили повторно притисна со обиди за соборување, а Јан покажа добра одбрана. За жал, Двалишвили сепак освои поени во очите на судиите – беше подобар во сите статистички параметри.

Окото на Русинот беше повредено, никако не можеше да ја врати иницијативата, а се изгледаше како Јан може да се спаси само со нокаут победа. Сепак, Мераб не забави, постојано го притискаше противникот.

Грузиецот ја пружи најдобрата борба во животот, а Петар не покажа речиси ништо освен желба. Во петтата рунда повторно доминираше Двалишвили кој го однесе Јан на партер.

Русинот можеше да одговори само со силен карактер кој не му дозволи да се предаде.

Борбата дојде до одлука на судиите, кои му донесоа сјајна победа на Мераб – (50-45, 50-45, 50-45). На средбата Двалишвили забележа 49 обиди за соборување, од кои 11 беа успешни. Тоа беше негова 9-та последователна победа во УФЦ.

Јан, пак, загуби 3-ти пат по ред во организацијата на Дана Вајт. Сигурно ќе заборави на шампионските амбиции.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by P U N C H E R ™ (@mmapuncher_tm)

УФЦ Фајт најт 221 – резултати:

Главен дел од програмата
Мераб Двалишвили – Петар Јан со едногласна одлука (50-45, 50-45, 50-45)
Александар Волков – Александар Романов преку ТКО – Р1, 2:16
Никита Крилов – Рајан Спан преку завршница (триаголник давење) – Р1, 3:38
Џонатан Мартинез – Саид Нурмагомедов со одлука (29-28, 29-28, 29-28)
Марио Баутиста – Гвидо Канети завршница (давење од позади) – Р1, 3:18
Витор Петрино – Антон Туркаљ победи со одлука (30-26, 30-27, 30-27)

Прелиминарен дел
Карл Вилијамс – Лукаш Брзески со едногласна одлука (30-26, 30-26, 30-27)
Дејви Грант – Рафаел Асункао со завршница (обратен триаголник) – Р3, 4:43
Џош Фремд – Седерик Думас со завршница (гилотина) – Р2, 3:00 часот
Виктор Хенри – Тони Гравели со поделена одлука (30-27, 28-29, 29-28)
Аријане Липски – Џеј Џеј Олдрич со едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Бруно Силва – Тајсон Нам со завршница (давење од позади)  – Р2, 1:23
Карлстон Харис – Џеред Гуден со едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО