Масвидал доминираше против Дијаз на патот до прекинот (ВИДЕО)

66

Хорхе Масвидал (35-13, 12-65 УФЦ) го совлада Нејт Дијаз (20-12, 15-10 УФЦ) во главната борба на УФЦ 244 во Њујорк Медисон сквер гарден.

34-годишниот „Гејмбред“ победи по доминантен настап и лекарскиот прекин по третата рунда.

За оваа пригода УФЦ го измисли појасот на БМФ/BMF (Baddest Motherfucker) „најлошто копиле“, кој му беше предаден на Масвидал од филмската ѕвезда и поранешен кечер Двејн „The Rock“ Џонсон.

Дијаз го отвори натпреварот многу агресивно, а тоа Масвидал го прифати и го заврши противникот скоро за една минута. Гејмберд го затресе Дијаз со лактот од клинч и погоди со серија удари. По серијата удари го погоди со коленото во глава додека се наведнуваше. Дијаз некако успеа да го преживее сето тоа и до крајот на рундата да погоди со десно кроше и заден лев директ.

Масвидал доминира и во втората рунда. Отпрвин двајцата погодија, а потоа Масвидал го притисна Дијаз со жестоко десно кроше и со мидл кик го собори Дијаз, но не се впушта во борба во партер. Продолжи да доминира, а потоа и го собори Дијаз, кој на крајот од рундата се обиде да се закани со хил хук.

И третата рунда беше интересена. Дијаз имаше свои моменти и направи неколку добро поврза боксерските комбинации, но повторно претрпе значително поголема штета, прикажувајќи ретко видена отпорност на удари. Масвидал повторно имаше успех со мидл кик сè додека Дијаз не ги искористеше нозете. Дијаз пред крајот на рундата ја отвори борбата во партер, но и доби неколку тешки удари.

По третата рунда лекарот одлучи дека Дијаз веќе не е во можност да ја продолжи борбата и Масвидал победи со технички нокаут.

Благој Иванов (18-3, 2-2 УФЦ) пружи добар меч и покажа челична брада во поразот со поделена одлука од Дерик Луис (22-7, 13-5 УФЦ).

За Луис, ова беше првиот меч по поразот од Даниел Кормиер во борбата за титулата и Жуниор дош Сантос.

После поразот во дебито на УФЦ против Дош Сантош, Иванов ги победи Бен Ротвел и Таи Туиваса во следните две борби.

Дарен Тил (18-2-1, 6-2-1 УФЦ) славеше во дебито во средна категорија.

26-годишниот Англичанец во слаба борба со поделена одука на судиите го совлада Келвин Гастелум (15-5-1НЦ, 10-5-1НЦ УФЦ). За Гастелум ова беше втор последователен пораз. Во април загуби од Израел Адесања во дуелот за привремената титула во средна категорија.

Стивен Томпсон (15-4-1, 10-4-1UFC) оствари битна победа за продолжување на кариерата. Поранешниот кандидат за титулата во лесна категорија на МСГ дојде со една победа и три порази во последните четири борби.

36-годишниот ’чудобој’ донесе одличен учинок и со убедлива едногласна одлука го запре Висенте Луке (17-7-1, 10-3 УФЦ) од шест последователни победи.

Томпсон имаше претходна победа на поени во ноември 2017 година против Хорхе Масвидал.

УФЦ 244:

Хорхе Масвидал – Нејт Дијаз (ТКО, Р3)

Дарен Тил – Келвин Гастелум (поделена одлука на судиите; 30-27, 29-28, 27-30)

Стивен Томпсон – Висенте Луке (едногласна одлука; 30-26, 30-26, 29-27)

Дерик Луис – Благој Иванов (поделена одлука на судии; 30-27, 28-29, 29-28)

Кевин Ли – Грегор Гилеспи преку првата рунда КО (2:47) (блог во живо)

Кори Андерсон – Џони Вокер (ТКО, Р1)

Шејн Бургос – Макван Амирхани (ТКО, Р3)

Едмен Шахбазијан – Бред Таварес (КО, Р1)

Јаирзињо Розенстроик -. Андреј Арловски (ТКО, Р1)

Катлин Чукагијан – Џенифер Маја (едногласна одлука; 29-28 x3)

Лиман Добар – Шанса Ренкандра (ТКО, Р3)

Хакем Давду – Хулио Арче (поделена одлука на судиите; 29-28 x2, 28-29)