Мајк Тајсон откри која била најспектакуларната борба во историјата на тешката категорија

Еден од најлегендарните боксери во светот, кој се соочил со некои од најлегендарните борци во својата кариера, го кажа, според него, најголемиот боксерски меч во историјата на тешка категорија.

Тајсон ги победи боксерите како Тревор Бербик, Пинклон Томас и Лери Холмс и ги прикажа некои од најимпресивните настапи во тешка категорија на овој век. Една од неговите најнезаборавни борби беше против Ивандер Холифилд – кој секој љубител на боксот многу добро ја памети.

Во неодамнешното интервју за Дејли мејл спорт Тајсон имаше највисоки можни пофалби за носителот на појасот на ВБЦ, Тајсон Фјури, за неговата победа во 2019 година над Вајлдер, втората од нивната незаборавна сага со три борби.

„Мислам дека тоа беше еден од најголемите настапи, ако не и најголем на сите времиња. Овие момци навистина го прават тоа за бокс, тој и г-дин Вајлдер. Тие се занимаваат со бокс“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО