Каин Веласкез: Џон Џонс е најкомплетниот и ментално најсилниот борец што можете да го сретнете

Еден од најдобрите борци во историјата на ММА, Џон Џонс, ќе го брани шампионскиот појас во тешка категорија против Стипе Миочиќ на 11 ноември на настанот на УФЦ во Њујорк.

Тоа ќе биде голем предизвик за Буонс, бидејќи Миочиќ припаѓа на самиот врв на дивизијата и според многумина е најголемиот тешкаш во историјата на ММА.

Американскиот борец со хрватски корени четири пати го бранеше појасот на УФЦ, од кои три одбрани по ред.

Последната борба на Стипе беше во март 2021 година кога загуби со нокаут во втората рунда од Френсис Нгану.

А Џонс, по тригодишна пауза во тешка категорија, дебитираше во март, кога по две минути со завршница го победи Сирил Гане, тоа беше неговата последна борба.

Поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија Каин Веласкез во своето последно интервју зборуваше за мечот меѓу Џонс и Миочиќ.

„Џон Џонс е најголемиот ММА борец во историјата. По освојувањето на полутешка стигна до тешка категорија, каде исто така сака да остави свој белег. Тој е најкомплетниот и ментално најсилниот борец што можете да го сретнете. Но, добар удирач секогаш има шанса, а тоа привлекува интерес во таа борба“, изјави Каин Веласкез и додаде:

„А Стипе Миочиќ е опасен противник, тој е најголемиот тешкаш на сите времиња. Многумина веруваат дека Џонс ќе победи, но сигурен сум дека Миочиќ ќе му направи многу проблеми. Постои и она „можеби“ што Стипе е многу способен да го направи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО