Махачев го покани Оливеира во Дагестан за да го тренираат за Ковингтон

Ислам Махачев го покани Чарлс Оливеира да тренира во Дагестан за да му помогне да се бори за потенцијална борба против Колби Ковингтон.

Викендов дагестанската ѕвезда се враќа да ја брани титулата во лесна категорија. Махачев ќе се бори со Дастин Пориер во Њуарк, Њу Џерси. Тој ќе бара трета одбрана на титулата откако ја освои со победата над Оливеира во октомври 2022 година. Се чини дека Ислам нема негативен став кон Оливеира и е подготвен да му помогне.

Во последните недели Колби Ковингтон изјави дека е подготвен да ги одмери силите со Бразилецот. Самиот Оливеира најави дека планира да се искачи во полусредна категорија. Чарлс е отворен за таква борба, но нема да му биде лесно, бидејќи американскиот борец ќе се обложи на борбата. Ова е причината зошто Махачев и понуди помош на Оливеира:

„Чарлс е добар човек. Ако можам да му помогнам, тогаш може да ни се придружи во нашиот камп во Дагестан. Оливеира има многу добри удари, а ние можеме да му помогнеме во борењето“, изјави Махачев.

Останува да видиме дали Оливеира ќе оди во Дагестан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО