Кристијан Филипи и помага на македонската кендо репрезентација за Европското првенство

Filipi demonstrira

Сенсеи Филипи Кристијан викендов одржа семинар со македонскиот национален кендо тим како подготовка за настап на Европското кендо првенство на 2 април во Скопје.

filipi i kesko

Филипи е првиот европеец кој 2003 година освои медал на Светското кендо првенство во Глазгов во Шкотска  и е носител на мајсторскипојас 6 дан.

„Македонија е извонредна и многу ми се допаѓа. Сакам да и помогнам на репрезентацијата на Македонија за ЕП. Тогаш и јас ќе бидам тука“, изјави сенсеи Филипи, кој во Скопје доаѓа по покана на Македонската кендо федерација и сенсеи Златко Кескоски.0

Kendo site so Filipi vo Skopje

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО