Кажаа кој е број 1 во боксот на сите времиња

Непоразениот светски шампион во три тежински категории, Американецот Теренс Крафорд (39-0, 30 КО) го прогласи најдобриот професионален боксер во историјата на спортот.

Според него, тоа е светскиот шампион во полусредна категорија (до 66,7 кг) и средна (до 72,6 кг), легендарниот Американец Шугар Реј Робинсон, кој во времето на пензионирањето зад себе имаше 200 професионални борби (175 победи, 19 порази и 6 нерешени).

Робинсон има завидна спортска долговечност – тој почна да се натпреварува во 1940 година, а неговата последна борба беше во ноември 1965 година, кога имаше 44 години. „Флојд Мејведер се смета за најголем борец во моментов, но Шугар Реј Робинсон мора да биде најголемиот борец на сите времиња“, изјави Крафорд за Шоутајм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО