Јасин Османи се враќа со бронзен медал од Европското шотокан првенство

Muarem na WSF kup vo Turcija 2015

Јасин Османи од КК Форца на Европското шотокан карате првенство на Светската шотокан федерација во Истанбул-Турција освои бронзен медал во категоријата до 45 килограми во борби за деца родени 2004 година.

Jasin od Forca prv na Tteovo open

Една недела претходно во Белград на „Белгрдаски победник“ освои сребрен и бронзен медал, во борби и кати. На силниот турнир учествуваа 1250 натпреварувачи од 100 клуба од 9 држави.Forca miks

На „Тетово опен 2015“ Османи освои златен медал во борби и бронзен во кати. А во Тетово допатува директно од Истанбул.

Карате клубот Форца на Тетово опен осви 13 медали-5 златни, 2 сребрени и 6 бронзени.

Златни медали освоија Дурата Мемети 2008 ката, Јасин Османи 2004 кумите -45 кг, Верона Ајдини кадете -47 кг, екипно 2008 ката (Дурата Мемети, Јелда Имери ,Јетон Рамадани, екипно мажи 2008 ката (Фехми Весели , Амел Весели ,Амар Халими); сребрени медали освоија Сухејб Весели 2006 ката, Јетон Рамадани 2008 ката и бронзи Амел Весели 2008 ката, Јон Дардишта 2006 ката, Зубејр Бајрами кумите -40 кг, Јасин Османи 2004 ката,  Сајра Морина кадете кумите +54 и 2006 ката микс ( Јон Дардишта , Сухејб Весели , Јанина Дардишта ).

Belgradski pobednik Osmani

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО