Јан Блахович се бори за шампионскиот појас на УФЦ, а веста ја дознал во авионот на пат за Лас Вегас

Јиржи Прохаска го повреди рамото за време на тренингот и го откажа реваншот против Гловер Тешеира, а тоа требаше да биде главен настан на УФЦ 282 во Лас Вегас на 10 декември.

Чехот сега го чека подолго опоравување, а бидејќи не сака да ја забави поделбата, го напушти тронот во полутешка категорија.

Најголемата светска ММА организација веднаш договори нова борба за шампионскиот појас меѓу Јан Блахович и Магомед Анкалаев.

Нивниот судир е закажан како борба за титулата, но со ваквиот развој на настаните сега имаат можност да се борат за титулата.

„Тоа беа најлудите неколку часа. Заминав од Варшава на елиминаторскиот меч, а кога авионот слета јас предизвикувач за титула. Подготвен сум, држете ги палците. Голема почит за Јиржи Прохаска како се однесуваше! Оздравете наскоро!“, напиша Јан Блахович во објава на Твитер.

Полјакот беше шампион во полутешка категорија, но минатиот октомври загуби од Гловер Тешеира. Потоа се бореше против Александар Ракиќ, кој се повреди во третата рунда.

Анкалаев годинава има две победи, победувајќи ги Тијаго Сантос и Ентони Смит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО