Хорн ја прекина низата на Криклија, Хутник го совлада Маслобаев

Во Прага на отворено по дожд се одржа настанот Јангамес 5.

Настанот се одржа во соработка со Светската кик бокс мрежа.

Томаш Хрон ја прекина низата на Роман Криклија од 11 победи по ред. 35-годишниот Чех го победи на поени и се реваншира за поразот од Криклија со висок удар во Кина во 2015 година.

Во борбата за европска титула на ВКН/WKN во категоријата до 96,6 килограми Андреј Хутник забележа голема победа против Сергеј Маслобаев. На 34-годишниот Спејблу тоа му беше првата борба откако Раде Опачиќ гонокаутира со висок удар во април, додека Литванецот кон крајот на јуни во Монте Карло ја освои ВАКО про титулата со победата над Стефане Суспергиa.

40-годишниот ветеран Петр Вондрачек со технички нокаут во втората рунда против Нил Акино ја освои меѓународната титула на ВКН во супертешка категорија.

Русинот Михаил Тутерев победи на турнирот осумината тешкаши.

Јангамес 5:

Андреј Хутник – Сергеј Маслобаев (со одлука на судиите)
Петр Вондарчек – Нил Акино (ТКО, Р2)
Томаш Хрон – Роман Криклија (со одлука на судиите)
Даниел Швкор – Јуриј Саражан (со одлука на судиите)
Ерик Мик – Дејвид Кубат (со одлука на судиите)

Турнирот осум тешка категорија
четвртфинале:
Михал Рајсингер – Виктор Михаи (со одлука на судиите)
Михаил Тутерев – Анастасиос Карагијанидис (КО, Р1)
Мохамед Намиванди – Клаудио Истрате (со одлука на судиите по екстра рунда)
Лука Панто – Гордон Хопт (со одлука на судиите)

полуфинале:
Михаил Тутерев – Михал Рајсингер (ТКО, Р1)
Мохамед Намиванди – Лука Панто (КО, Р2)

финале:
Михаил Тутерев – Мохамед Намиванди (со одлука на судиите)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО