Херн: Канело сака да се бори на 6 мај во Мексико, а противник би можел да му биде Џон Рајдер

Канело Алварез конечно би можел повторно да се бори во својата земја. Боксерскиот промотор Еди Херн истакна дека настанот на кој ќе настапи и Канело може да се одржи во неговото родно Мексико.

Алварез (32-5, 18 КО) од Гвадалахара, а во рингот треба да се врати на 6 мај, најверојатно против Џон Рајдер.

Неприкосновениот шампион во супер средна категорија по 11 години сака повторно да боксува во својата татковина.

„Канело сака да се бори во Мексико“, рече Еди Херн и додаде:

„Но, секогаш кога ќе се решите на тој потег, мора да земете во предвид дека ќе заработите многу помалку пари. Но, добро му оди. Ќе се бори во Мексико и сепак ќе заработува. Мислам дека сака да им ја даде борбата на своите сонародници, а противник би можел да му биде Џон Рајдер“.

Англискиот боксер (32-5, 18 КО) има четири победи во низа, а лани во ноември го совлада Зек Паркер со прекин во петтата рунда и ја освои привремената титула на ВБО во суперсредна категорија.

„Сè уште ништо не е потврдено, но верувам дека Рајдер би можел да биде следниот противник на Канело, тој стана задолжителен предизвикувач. Мислам дека борбата ќе се одржи во САД или Мексико“, подвлече Еди Херн.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО