Анте Делија во април ќе ја брани титулата во ПФЛ, противник му е поранешен УФЦ борец

Хрватскиот ММА борец Анте Делија оваа сезона ја брани титулата шампион на ПФЛ во тешка категорија.

Вокинг трабл ќе го има првото појавување во 2023 година на 7 април на настанот ПФЛ 2 во Лас Вегас.

Делија го брани шампионскиот појас против поранешниот борец на УФЦ, Јорган Де Кастро.

Борецот од Зеленортските Острови има девет победи и три порази во професионалната кариера (1-3 во УФЦ).

Де Кастро го нокаутира Џастин Тафа, а потоа загуби од Грег Харди, Карлос Фелипе и Јарис Дан. По отказот од УФЦ се бореше во ЦЕС и ФЦ Игл.

Мечот меѓу Делија и Де Кастро е главен на настанот, додека во борбата за титулата, Лариса Пачеко и Џулија Бад ќе се пресметаат во првото коло на женскиот турнир во перо категорија.

Првиот ПФЛ турнир што ќе се одржи на 1 април ќе биде предводен од дуелот меѓу Брендан Лофнејн и Марлон Мораеш, а Роб Вилкинсон и Тијаго Марета Сантос ќе се појават во коглавниот меч.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО