Головкин на 40 години? Не е можно

241

Светскиот шампион на ИБФ во средна категорија – Генади Головкин (42-1-1) ги воодушевува сите со својата импресивна форма. Казахстанецот јасно покажа дека е во одлична состојба пред борбата со освојувачот на појасот на ВБА, Риота Мурата (16-2).

Тие се соочија за последен пат пред нивната борба во саботата во Саитама, Јапонија. Она што е импресивно во овој случај, сепак, не е дека ГГГ тежеше 72,35 килограми, како што покажуваат стрелите на неговиот противник. И тоа што Головкин денеска го прослави 40-тиот роденден!

На оваа возраст борецот навистина ни покажува дека се е можно. Тој се стреми да ги обедини титулите и има намера да бара нова битка со Канело Алварез. Доколку успее, Головкин ќе го предизвика шампионот во супер средна категорија, кој, пак, планира да ја крене титулата во полутешка категорија во мечот против Дмитри Бивол.

За ГГГ пресметката со Мурата ќе биде прва по 17-месечна пауза. 36-годишниот Јапонец, пак, долго време е на одмор – 29 месеци!

„Предизвикот е да се боксира против ривал на негова територија. Но, тоа уште повеќе ме мотивира во тренинг кампот. Адреналинот е веќе на максимум и едвај чекам да влезам во рингот против цврст, многу добар противник“, изјави Головкин.

https://twitter.com/ESPNRingside/status/1512087747032346632?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1512087747032346632%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fgolovkin-na-40-ne-e-vzmozhno%2F