Гладијатор најуспешен на Државното карате првенство за деца, следат Кизаме и Олимпик спорт

Вчера во Гевгелија се одржа Државното првенство во карате за деца, при што најуспешна екипа е Гладијатор од Велес со 10 медали – 5 златни, 1 сребрен и 4 бронзени.

Втора е екипата на Кизаме со 9 освоени медали – 5 златни, 1 сребрен и 3 бронзени, трет е Олимпик 12 (4-3-5).

Потоа следат Металург и Сансаи Метал Апостолов по 8 медали (4-1-3), Автокоманда 7 (4-1-2), Башкими 6 (4-0-2) Шкендија 10 (3-4-3), Штип 8 (3-2-3), Ускана 4 (3-0-1)… останати ТУКА

На Државното првенство настапија 310 каратисти со 351 натпреварувачки влез од 48 клуба.

Поединечни резултати ТУКА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО