Френк Ворен со своe мислење за резултатот меѓу Тајсон Фјури и Александар Усик

Френк Ворен не се согласува со резултатот од борбата за апсолутна светска титула.

Изминатиов викенд Фјури и Усик се бореа во 12 рунди за да го одредат првиот неприкосновен боксерски шампион во тешка категорија по речиси 25 години. Усик победи со поделена одлука, со што Фјури ја загуби првата борба во професионалната боксерска кариера. Веднаш потоа Фјури ја осуди одлуката, изјавувајќи дека верува оти заслужува да победи во борбата, а дури и на репризата, неговиот промотор Френк Ворен верува дека е така.

„Повторно го гледав – зависник сум“, му рече Ворен на Ариел Хелвани на ММА час. „Како ја оценив борбата – првата рунда беше за Тајсон. Мислев дека втората можеше да оди во секој случај, веројатно нерешено, и мислам дека Тајсон ги доби рундите 3, 4, 5, 6. … Усик излезе како воз во 8-та рунда и се бореше со Тајсон. Тајсон го фати за носот, продолжи да го допира … и само изгуби малку концентрација во овој момент. Малку ги загуби нервите. Усик победи во оваа рунда. Потоа Усик 10-8 за деветата рунда, тој ги доби десетата и единаесетата, но мислам дека Тајсон победи во дванаесеттата рунда“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО