Флојд Мејведер учествуваше на политички митинг во Зимбабве (ВИДЕО)

Флојд Мејведер (50-0) полета за Зимбабве за да присуствува на настан за политичка кампања.

Пензионираната боксерска легенда доби многу топло добредојде кога неговиот приватен авион слета во африканската нација, но другите во земјата изразија загриженост за природата на неговата посета.

Златниот тајкун Скот Сакупвања, кој е еден од најблиските сојузници на претседателот Емерсон Мнангагва, изјави дека го поканил Мејведер. Се вели дека целта на посетата е да се придобијат млади гласачи за партијата ЗАНУ ПФ на претседателот Мнангагва пред општите избори во Зимбабве.

Самиот Сакупвања се обидува повторно да освои место во парламентот од опозицијата.

Сакупвања не потврди дали му платил на Мејведер да се појави. Мејведер направи и јавен тренинг на задоволство на публиката и гледаше како некои локални боксери влегуваат во рингот.

Претстојните избори во Зимбабве се одржуваат во услови на сериозна економска криза и сугестијата дека на Мејведер можеби му биле платени големи пари за посета, не помина добро.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Floyd Mayweather (@floydmayweather)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО