Фјури до Усик: Не биди пи*ка како Џошуа

Тајсон Фјури (32-0-1, 23 КО) објави нова објава на социјалните мрежи, во која зборува за подготвеноста на Украинецот Александар Усик да му помогне на Британецот Ентони Џошуа во неговата подготовка. Усик изрази желба да му помогне на Џошуа да се подготви за борбата со Фјури.

Британскиот шампион во тешка категорија на ВБЦ го загуби трпението со Џошуа, кој не потпиша за нивната борба. Тајсон му понуди шанса на Ентони за боксерски меч во декември, но Џошуа не потпиша. Ова го налути Фјури и тој ја прогласи борбата за пропадната. Вчера го продолжи рокот под притисок на менаџерот Френк Ворен.

Усик беше подготвен да му помогне на Џошуа за битката со Фјури, што очигледно не му одговараше на Тајсон.

„Можеби би можеле да му ги дадете вашите мадиња? Вие сте боксер во средна категорија. Усик, не биди пи*ка како твојот голем пријател“, напиша Фјури.

Во моментов, борбата меѓу Фјури и Усик има најголема смисла. Двајцата ги држат сите појаси во тешка категорија. Битката меѓу нив може да произведе неприкосновен шампион. Проблемот е што Тајсон сака да се бори во декември, а Усик заврши со борбите за 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО