Патриот од Чеченија наспроти таков борец од САД. Ја чекаме ли најполитичката борба во УФЦ?

Хамзат Чимаев зборува сјајно, но Колби Ковингтон е говорник од највисок ред.

Скандалозниот Чимаев изгледа го избра својот следен противник. Чеченецот со  шведски паосш преку социјалните мрежи го предизвика не помалку скандалозниот Американец Колби Ковингтон. Ова значи дека Хамзат не само што сака да остане во полусредна категорија, туку е подготвен и да се бори за титулата во дивизијата.

Неговата борба со Ковингтон ќе предизвика неверојатен интерес – вклучително и од политички причини. Вреди да се потсетиме дека Хамзат неодамна предизвика бран на гнев во САД.

По лесната победа над Кевин Холанд, црвено-жешкиот „Борз“ беше исвиркан од навивачите поради неуспехот на мерењето и неуспешната пресметка со Нејт Дијаз. По таа победа, Чимаев го извика следново во микрофонот на Џо Роган:

„Заеби ги сите. Ова е Чеченија, копилиња! Јас сум најопасната личност овде, ќе ги убијам сите, Алах акбар“.

И тоа би било добро, но тоа се случи во пресрет на годишнината од најтешкиот терористички напад во американската историја. Се разбира, Чимаев едвај сакаше да ги потсети Американците на трагедијата, но веќе беше доцна – локалните навивачи веднаш ја поврзаа изјавата на Чеченецот со тажните настани.

Бран гневни и навредливи коментари ги преплавија социјалните мрежи. Хамзат беше обвинет за целосно непочитување кон САД и муслиманите. Инаку, многумина го повикаа Колби Ковингтон, познат американски патриот, веднаш да го казни чеченскиот Швеѓанец за неговите невнимателни зборови.

Сега Колби навистина ќе може да се справи со Чимаев. Се разбира, ако е доволно силен. Ковингтон не го почитуваше „Борз“, нарекувајќи го „надуен проект“. Но, неодамнешните победи на Чимаев можеби го променија мислењето на Колби.

Од спортски аспект битката ќе биде максимално интересна. Импресивната техника на Чеченецот, шик вештините на Американецот на партер и извртената интрига – дефинитивно ќе има што да се види.

Вревата околу битката ќе расте до неверување. Тешката политичка ситуација во светот само ќе додаде оган на битката меѓу Чимаев и Ковингтон. Да, и самите момци ќе можат да организираат интересни прес-конференции полни со навреди и закани. Колби е првокласен говорник со одлична смисла за хумор.

Дана Вајт сигурно не би имала ништо против да размисли колку пари може да заработи неговата организација. Останува само да се почека сите страни да се договорат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО