Фил де Фрис против Августо Сакаи за титулата на КСВ 95

Фил де Фрис ќе ја брани титулата во тешка категорија во КСВ против Августо Сакаи. Тие ќе се борат на главниот настан на КСВ 95, кој ќе се одржи на 7-ми јуни во Полска.

Де Фрис има скор од 24-6-1 во ММА и е во серија од 12 победи. Тој е шампион на КСВ веќе 6 години и има 9 последователни златни одбрани, што е рекорд во лигата. Фил заврши 20 од неговите борби и беше нокаутиран 5 пати. Се уште е непоразен во КСВ и нема пораз од 2017 година. Во 2013 година се бореше за УФЦ, но беше ослободен откако имаше слаби перформанси.

Сакаи има скор 16-5-1 во ММА. Во неговата последна битка го победи Дон Теил Мејс кон крајот на февруари 2023 година. Оваа победа ја прекина неговата серија од 4 порази во УФЦ, кои решија да се разделат со него. Августо победи 15 пати со нокаут и загуби 4 пати со нокаут. Борбата ќе биде негово деби во полската организација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KSW (@ksw_mma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО