Ентони Џошуа пристигна во Ријад за Фјури – Усик

Турки Алалших, претседател на Генералната управа за забава во Саудиска Арабија, објави нова објава на социјалните мрежи. Во оваа објава Арапот откри дека Ентони Џошуа пристигнал во Ријад за да ја гледа борбата меѓу Британецот Тајсон Фјури (34-0-1, 24 КО) и Украинецот Александар Усик (21-0, 14 КО), кои ќе се борат на 18 мај во Саудиска Арабија.

Фјури и Усик ќе ги одмерат силите за неприкосновената титула во тешка категорија. Немаше неприкосновен шампион во тешка категорија повеќе од 20 години. Алалших веќе ја испланирал иднината на Фјури и планира да организира реванш меѓу него и Усик во октомври оваа година. Ако Тајсон може да се справи со Усик, тогаш Турки сака да го види против Џошуа во март 2025 година.

Тајсон Фјури има 35 години. Во неговата последна борба, која се одржа во октомври 2023 година, Британецот го победи со поделена одлука камерунскиот ММА борец Френсис Нгану. Александар Усик има 37 години. Во август 2023 година Украинецот го запре Британецот Даниел Дубоа на почетокот на деветата рунда во задолжителна одбрана на титулата.

Сега Џошуа внимателно ќе ги следи, бидејќи се надева дека ќе се сретне со победникот во 2025 година.

https://twitter.com/Turki_alalshikh/status/1789750559781576979

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО