Таткото на Тајсон Фјури се извини за ударот со глава

Се наближува битката за неприкосновен шампион во тешка категорија, а тензијата пред борбата се зголемува. Џон Фјури, таткото на шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури, дефинитивно не ги задржа емоциите. Џон е познат по својот експлозивен карактер. Фјури постариот не се плаши од конфликт, напротив, сака да го бара. Не ми смета фактот што полека ја достигнува возраста за пензионирање.

Сега се наближува најголемата борба во модерната историја на боксот во тешка категорија и влогот е голем. Атмосферата веќе е вжештена и секој несоодветен збор може целосно да ве исфрли од колосек. Тајсон засега успеа да се воздржи, но неговиот татко не. Џон бил испровоциран од човек од персоналот на Усик, па решил да го удри со глава. Ова резултираше со повреда на челото на Џон Фјури.

Жртвата на Џон Фјури се покажа дека е Станислав Степчук од тоаборот на Александар Усик. Степчук вели дека не направил ништо за да го испровоцира таткото на Тајсон:

„Се што направив е да го поддржам мојот тим. Јас и моите неколку други пријатели скандиравме „Усик, Усик, Усик!“ Воопшто не го забележав Џон Фјури. Немав поим дека може толку многу да му пречи. Се налути и од нигде-никаде дојде накај нас. Сакав да му возвратам, но беше во жестината на моментот. Веднаш се оладив и си реков дека барем еден од нас мора да го одржи нивото кога очигледно тој го нема. Ако се борам со него, може да добие срцев удар, а ние не го сакаме тоа“, изјави Степчук.

На крајот, Фјури постариот се извини и рече дека го совладале емоциите:

„Искрено извинување до сите вклучени. Едноставно сме такви. Емоциите и тензиите растат. Беше многу непромислено. Ако се приближите до просторот на борецот, ќе добиете нешто. Она што ми е важно е почитта кон мојот син и тој не покажа ништо од тоа. Крварењето не ми пречи. За ова живееме. За мене тоа е редовна појава“, изјави Фјури постариот.

Најверојатно Џон ќе добие казна од Арапите кои не дозволуваат такви испади.

https://twitter.com/MichaelBensonn/status/1790020773815460350?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1790020773815460350%7Ctwgr%5E499fe59ea51acbaea943230c895355808789f3c3%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dfd92ebbc52fc43fb98f69e50e7893c13schema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FMichaelBensonn%2Fstatus%2F1790020773815460350image%3D

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО