Фабрицио Вердум ќе го стави Веласкез на списокот со Федор

fabricio-werdum vaga

Фабрицио Вердум му го нанесе првиот пораз на Федор Емилијаненко во 2010 година. „The Last Emperor“ беше заклучен во дуелот со Strikeforce.

 Со оваа победа се докажа дека најголемиот ММА борец во тешката категорија сепак е смртен.

Вердум сега има шанса да победи уште еден таков борец, кој се смета за непобедлив – шампионот во тешка категорија на УФЦ, Каин Веласкез.

 Плановите на „Vai Cavalo“ се совпаѓаат со оние од неговиот меч со Федор .

„Луѓето велат дека тој нема да се обиде да ме собори на земјата. Сигурен сум дека ќе остане верен на својот стил. Нема да ме собори и потоа веднаш да стане. Тој ќе сака да ме удира кога ќе бидам долу, бидејќи неговиот инстинкт е да ги нокаутира противниците, а јас, токму тогаш ќе го фатам. Така гледам на дуелот. Гледам дека ќе го фатам, како што го фатив Федор. Не само со кимура, но и со триаголник, армбар, гилотина. Нешто ќе се случи и чувствувам дека мечот ќе биде на подот“. Смела изјава. Кои се шансите на Вердум против силен противник како Веласкез?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО